Kompresörlerinizin Bakım ve Onarım Noktası



servis@birkommak.com

 

+90 532 672 8273

  

KOMPRESÖR ANA EKİPMANLARI

Yardımcı Ekipmanlar

Özellikle imalat sektöründe olmak üzere, basınçlı hava kullanan işletmelerin büyük bir çoğunluğunda elektrik enerjisinden sonraki en önemli enerji kaynağı basınçlı havadır. Basınçlı havayı üreten kompresörlerin elektrik sarfiyatı işletmenin toplam enerji maliyeti içinde birinci veya (yakıttan sonra) ikinci sırada yer alır. Daha da önemlisi, imalat sürecinde ihtiyaç duyulan basınçlı havanın kesintiye uğramasının maliyeti, enerji maliyetinden veya arızanın kendi maliyetinden daha yüksek bir gelir kaybına ve hatta zarara yol açabilir. Bu nedenle, kompresör seçiminde dikkatli olmak, yanlış tercih yapmamak gerekir.

Vida Devri : Bir kompresörün en önemli bileşeni vida grubudur.

 

Ana Motor :  Sabit veya değişken devirli vidalı hava kompresörlerinde vidayı gereken devir sayısıyla döndürmek için kullanılan ana motor'un anma gücü (tam kapasite şart gücü) ve kullanılmakta olduğu şaft gücü önemlidir. Motor verimliği de toplam maliyeti etkiler. Kompresörlerde kullanılan standart asenkron motorların anma güçleri ve ölçüleri aynı olmakla birlikte, verimlilikleri farklı olabilmektedir. Verimi yüksek (IE3 verimlilik sınıfı) motor kullanmak %0.5-2 arasında ilave elektrik tasarrufu sağlar. Motorun çalışma koşullarını sıcaklık ve yüklenmesi etkiler ancak sağlamlık ve kalitesinin sonuca etkisi önemli olmakla birlikte; kompresörün elektrik enerjisi maliyeti daha da önemli olduğundan, (vidayı döndüren) ana motorun daha doğrusu kompresörün şebekeden çektiği (toplam) elektrik gücünün bilinmesi çok önemlidir. Vidalı hava kompresörü alırken kullanılan elektrik motorunun gerçekleşen şaft gücünü ve belirtilen basınçta, belirtilen hava debisini vermek için elektrik şebekesinden çekeceği toplam elektrik gücünü mutlaka sorun. Kompresörün toplam elektrik giriş gücünü kapasitesine (debisine) bölerek bulunan spesifik enerji sarfiyatı (özgül güç tüketimi) değerini belirtilen basınç için diğer seçeneklerle kıyaslayın.

 

Tahrik Sistemi : Vidanın tahriki (döndürülmesi) için kompresörlerde kayış kasnak ve direk akuple tahrik sistemi olarak iki seçenek vardır. Kullanım şartlarına ve alanlarına göre her iki metodun da birbirlerine kıyasla avantajları mevcuttur. Kayış kasnak sisteminde kayış gerginliği ve ilgili diğer faktörler elektrik motorunda ek yüklenme dolayısıyla elektrik sarfiyatında %1-5 arasında fazlalığa yol açar. Genellikle Poly-V kayışlı sistemler klasik V kayışlı sistemlerden daha verimlidir, elektrik güç kayıpları daha azdır, eşit boy/gerginlik problemi olmaz. Direkt akuple sistemler daha sessiz çalışır, enerji verimliliği %1-5 kadar yüksektir.

 

Garanti Kapsamı : Türkiye’de ; imalatı ve ithalatı yapılan tüm kompresör ve ekipmanlarının 2 yıl garanti zorunluluğu vardır.

 

Kalite Belgesi :  Ülkemizde imalatı yapılan tüm makine ve ekipmanlarda CE belgesi zorunludur.

 

Satış Sonrası : Kompresör bir işletmedi ki en önemli makinelerin başında gelir. Satın alma yaparken doğru yada yanlış seçim yapmanız sizi uzun vadeli bir süreçte olumlu yada olumsuz olarak etkileyecektir. Satın alma yaparken size en yakın servis hizmet noktasını, vida revizyon saati , yedek parça fiyatları, bakım periyotları ve fiyatı gibi hususları mutlaka tedarikçinize sorun.

 

Referans : Kompresör alımını gerçekleştirmeden evvel birkaç kullanıcı firmayı arayıp ürün memnuniyetini, servis hızını, satış sonrası destek hizmetlerini, sıkıntı yaşayıp yaşamadığını sorun. En iyi referans kullanıcıdır.

GAZ SOĞUTMALI KURUTUCU

Calypso Kurutucu

 

GAZ SOĞUTMALI KURUTUCU

Basınçlı hava sistemlerinde su yoğuşması işletme masraflarını artırır. CALYPSO kurutucularımız, sistemde sıkışma etkisiyle su haline gelen bu su buharını sistemden uzaklaştırarak kullanım gücünü artırır ve kompresörünüzün uzun ömürlü olmasını sağlar.

DESİKANT KURUTUCU

Adsorpsiyon Kurutucu

 

DESİKANT KURUTUCU

Ekomak Desikant Hava Kurutucular güvenli, verimli ve uzun ömürlü kullanım için dizayn edilmiştir. İhtiyacınız olan temiz, yağsız ve kuru hava temini için üretilen Ekomak Pneumatech Desikant Kurutucular -40 °C ve -70 °C deki performanslarıyla işletmede kullandığınız pnömatik ekipmanların ömrünü ızatacak ve ürün kalitenizi artıracaktır.

BASINÇLI HAT FİLTRELERİ

 

Basınçlı hava üretiminde, çalışma esnasında aşınmadan dolayı oluşabilecek partiküller ile yağ damlacıklarını ve havanın sıkışmasından dolayı oluşacak su damlacıklarını sistemden uzaklaştırmak ve sistemi korumak amaçlı üretilmiştir.Havadaki nemi tutmak için kullanılan basınçlı hava kurutucu cihazından önce 0,1 ppm partikül tutma kapasiteli, hassas filtreleme yapmak üzere ise, basınçlı hava kurutucu cihazından sonra, 0,01 ppm hassasiyette filtreleme elemanı kullanılmaktadır.

BASINÇLI HAVA TANKI

 

İşletmelerde kullanılan basınçlı hava sistemlerinde yeterli kapasitede hava tanklarının kullanılması, çalışma basıncını, hava debisi sürekliliğini korumasını, kompresörün yükte ve boşta çalışmasının dengeli olmasını sağlar. Ayrıca, basınçlı hava içindeki su ve yağ zerreciklerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ



Ürünlü Mah. Uysal Sk. No: 46/1
Nilüfer / Bursa



+90 224 413 32 86



+90 224 413 46 65



servis@birkommak.com

satis@birkommak.com

BİRKOM KOMPRESÖR MAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tüm Hakları Saklıdır 2017.


